Parfémy a drogerie FM World

Hledat

Kategorie

Vernostni program Dekorativni kosmetika

KONTAKTY

FM-DROGERIE.CZ

Petr Beneš

Fr.Veselého 673

435 11 Lom u Mostu

....................................

Mobil : 604 749 951

SMS, volání 9:00-23:00

E-mail : info@fm-drogerie.cz

ICQ : 197-299-316

 

Použít lze i

kontaktní formulář
Vytvoření účtu »
Nákup bez registrace!

Vaše vůně?

DRUHY KÁV

Kavárny a bary mezi sebou soutěží s širokou nabídkou kávových nápojů. Můžeme si svobodně vybrat mezi více či méně podivně znějícími názvy, ale víme vždy přesně, co jsme si objednali? Speciálně pro Vás jsme dešifrovali nejčastější nabídku káv.


AMERICANO
Caffè americano, espresso s přídavkem velkého množství teplé vody, připravené v poměru 1/3 kávy a 2/3 vroucí vody. V klasickém americanu se voda přidává do kávy (narozdíl od kávy typu long black). Americano si zachovává intenzivní aroma. Jedná se však o více rozemletá zrna s chutí mnohem slabší, než na jakou jsme zvyklí z espressa a lunga. Jak je definováno, americano se často připravuje v překapávačích.

CAFÉ AU LAIT
káva s teplým nebo chlazeným mlékem, pochází z francouzské kuchyně. Podává se ve velkém šálku nebo hrnku. Na rozdíl od latte, při její přípravě není nutné použít espresso, ale jakoukoli černou, intenzivní kávu, nejlépe dvakrát praženou. Pije se obvykle ráno, k snídani.

CAFÉ FOUETTÉ
kávový nápoj francouzského původu, kde je černá káva, doplněna o trochu rumu, ukrytá pod vrstvou ztuhlé šlehačky. Může být ozdobená čokoládovými hoblinami nebo čerstvou mátou.

CAFFÈ D'ORZO
obilná káva (z ječmene), s nízkým obsahem kofeinu. V Itálii připravovaná i podávaná jako klasické espresso. Často považovaná za nápoj pro děti.

CAFFÈ FREDDO
doslovně „studená káva", espresso s velkým množstvím přidaného studeného mléka a ledovými kostkami, eventuálně jen s kostkami ledu. V bohatší verzi může být se šlehačkou. Podává se ve velkých sklenicích nebo v pohárech se silnými dny.

CAPPUCCINO
má jemnou, krémovou chuť kávy připravené z espressa a velkého množství perfektně napěněného mléka (nejčastěji v poměru 1:5). Podávané je v ohřátých, středně velkých šálcích se silnými stěnami, na vrchu bývá posypané trochou čokolády, kakaem nebo skořicí. Existují také verze cappuccina s ledem nebo se šlehačkou na vrchu. Podává se převážně v dopoledních hodinách, patří do skupiny káv určených k snídani. Italský název cappuccino je spojen s mnichy kapucíny a jejich hábity světle hnědého odstínu.

CON PANNA
espresso s malým množstvím smetany. Servírované v šálcích na espresso.

CORRETTO
aromatické espresso posílené trochou grappy. Nápoj je populární zvláště v severní Itálii, poblíž Benátek. V jiných regionech se grappa nahrazuje jiným tvrdým alkoholem (např. sambucou). Není nikterak netaktní objednávat si corretto v dopoledních hodinách.

ESPRESSO
malá, černá, intenzivní káva s krásnou vůní, připravovaná pod tlakem ve speciálním kávovaru espresso. Zrodila se v Itálii a její název je odvozen od její rychlé přípravy. Dobře připravené espresso na povrchu shromažďuje hustou, oříškově-hnědou pěnu, tzv. cremu. Klasické espresso se podává v malých šálcích se silnými stěnami spolu se skleničkou studené vody. Pije se horké kdykoli během dne, často zakončuje jídlo. Je základem mnoha dalších kávových nápojů.

FLAT WHITE
káva s mlékem pocházející z Nového Zélandu, velmi populární je též v Austrálii. Připravuje se přidáním teplého zpěněného mléka do espressa.  Povrch kávy zůstává hladký, odkud vznikl název flat withe, tedy „plochá bílá".  Obvykle se podává v hrnku nebo vyšší sklenici, často je ozdobena charakteristickým latte art („latté uměním").

FRAPPÉ
café frappé, jeden z typů ledových káv, připravený na bázi espressa a drceného ledu. Může být podáváno s různými přidanými složkami: cukrem, ochucenými sirupy, vanilkovou zmrzlinou, studeným mlékem, smetanou, alkoholem. Servíruje se ve vysokých sklenicích se silnými stěnami a lžičkou s dlouhou rukojetí. Název pochází z francouzštiny, ze slovesa frapper - „udeřit", protože všechny jeho hlavní složky se míchají a drtí v šejkru.

ICED COFFEE
ice coffee, ledová káva, tmavá, silná s přidaným ledem. V závislosti od způsobu podávání může být káva před přidáním ledu vychlazená nebo horká. K dispozici jsou různé varianty iced coffee: s přidáním studeného mléka, zmrzliny, šlehačky.

FRANCOUZSKÁ KÁVA
Aromatická černá káva s přidaným koňakem. Nejčastěji se podává ve středně velkém šálku.

ŘECKÁ KÁVA
Pod tímto názvem se skrývá několik druhů káv, které spojuje způsob přípravy (označované bývají též jako kávy „kyperské" nebo „arménské"). Káva je připravována ve speciální nádobě (nazývané briki) s přidáním cukru. Je zalévaná studenou vodou a opakovaně přivedená k varu. Nejznámější verze řecké kávy je sladká, silná, servírovaná káva s kostkou cukru namočenou do alkoholu, která se těsně před podáváním zapálí.

ŠPANĚLSKÁ KÁVA
silná černá káva s vůní sherry. Podává se v šálku nebo sklence s uchem.

IRSKÁ KÁVA
irish coffee, černá káva posílená irskou whisky a ozdobená sladkou smetanou. Často se vaří s hnědým cukrem. Je považována za dezertní kávu a podává se ve speciální sklenici s uchem.

RUSKÁ KÁVA
zahřátá, silná černá káva s přidanou vodkou.

TURECKÁ KÁVA
způsob, jak připravit kávu, charakteristický pro země jižní Evropy a Blízkého východu. Káva se připravuje ve speciálním hrnku s velkým množstvím cukru.  Na rozdíl od kávy řecké je káva přidána do vroucí vody a opakovaně přivedená k varu. Příprava tímto způsobem vytvoří velmi silný a sladký nápoj. Tento způsob vaření kávy je nazýván „arabský".

VÍDEŇSKÁ KÁVA
černá káva s napěněným mlékem, cukrem a čokoládou, obvykle podávaná s vysokou vrstvou husté šlehačky, posypaná kakaem, čokoládovými hoblinami nebo jemně mletou kávou. Tajemství vídeňské kávy spočívá v její přípravě: studené mléko, čokoláda a cukr se dávají jako první a až poté se nalévá horká káva. Podává se ve středně velkých šálcích.

LATTE
úplný název tohoto nápoje je caffè latte, tedy káva s mlékem. Latte vzniklo zalitím espressa velkým množstvím horkého, lehce napěněného mléka. V Itálii se latte podává ve vysokých sklenicích se silnými stěnami a lžičkou s dlouhou rukojetí. Může být posypané špetkou kakaa, čokolády nebo skořice. Nejčastěji se pije ráno.

LATTE MACCHIATO
mléko s trochou espressa. Název pochází z italského slova macchia označující místo. Nejjednodušeji řečeno se jedná o mléko „znečištěné" malým množstvím tmavé silné kávy. Klasické latte macchiato má tři vrstvy. Připravuje se nalitím mléka do vysoké sklenice se silnými stěnami, následným přidáním aromatického espressa a dozdobením mléčnou pěnou. Pije se přímo ze sklenice, bez použití brčka.

LONG BLACK
espresso s množstvím horké vody, připravené přidáním jedné nebo dvou porcí espressa do vody, na jejíž hladině se espresso jemně rozprostře. Díky tomu má káva long black stále charakteristickou texturu espressa. Tento typ kávy je obzvláště populární v Austrálii a na Novém Zélandu.

LUNGO
caffè lungo, espresso lungo, neboli prostě větší espresso, vznikající v důsledku použití velkého množství vody při vaření. Typické lungo se připravuje s použitím dvojnásobného množství vody než při přípravě espressa. Má méně intenzivní chuť než espresso, je však více hořké. Název kávy pochází z italského přídavného jména lungo, které znamená „dlouhý", „prodloužený".

MACCHIATO
ve skutečnosti caffè macchiato, je espresso servírované s trochou mléčné pěny na vrchu. Na rozdíl od latte macchiata, mléčná pěna jemně „kontaminuje" silnou, aromatickou kávu. Macchiato je podáváno ve stejných šálcích jako espresso.

MOKA
caffè mocha, moka je zkratkou pro espresso s horkým, nezpěněným mlékem a tmavou čokoládou nebo kakaem. Mocha může být v různých obměnách, např. s bílou čokoládou nebo čokoládovým sirupem, může být také ozdobena šlehačkou. Servírovaná je nejčastěji ve skleničkách s uchem.

RISTRETTO
stretto, malá, černá káva s velmi intenzivní chutí. Připravovaná podobně jako espresso, ale s menším množstvím vody, větší porcí kávy a při vyšším tlaku vzduchu. Je více kondenzovaná a hustá.  Název kávy je odvozen z italského jazyka, kde ristrett znamená „stlačený",  „kondenzovaný", „esenciální". Podává se podobně jako espresso, v malém šálku se silnými stěnami, společně se sklenkou studené vody. Stačí jeden, dva doušky.

ROMANO
velmi osvěžující espresso připravované dle receptů z Říma, s trochou čerstvě vymačkané citronové šťávy a nastrouhané citronové kůry. Podává se s plátkem citronu na talíři.

SHAKERATO
caffè shakerato, variace na ledovou kávu, neboli espresso míchané v šejkru s kostkami ledu. Název je odvozen od způsobu přípravy nápoje, při kterém je kladen důraz na důkladné promíchání složek, až do dosažení vzhledu charakteristického pro pěnu. Pije se z velkých sklenic se silními stěnami nebo ze sklenic na koktejly. Shakerato může obsahovat různé přísady: cukr, ochucené sirupy nebo alkohol.


----------
Obsah článku převzat z www.aurile.pl


DomůDomů

Košík  

(prázdný)

REKLAMA

Prohlédněte si hodnocení eshopu ostatními zákazníky
Přejít na hodnocení obchodu na Heureka.cz
Certifikát spokojenosti
Náš obchod získal díky vám, zákazníkům, certifikát spokojenosti od Heureka.cz. Děkuji!

Novinky

Momentálně nejsou žádné novinky

Newsletter

Informace o ochraně a zpracování Vašich osobních údajů.